İnstagram, Facebook, Twitter Mavi Tik - Onaylı Sosyal Medya

Yazar: İnstagram Takipçi, Beğeni Youtube Abone, İzlenme Servisleri Pavu

Onaylı Hesap Sahibi Olmak İçin Mavi Tik

  Bulunduğumuz dönem içerisinde sosyal medyada doğru bilgiyi ayırt etmek ve güvenilir hesaplarla iletişime geçmek sandığımızdan daha zor. Anlık istatistiksel veriler değerlendirildiğinde dünya genelindeki kullanıcıların açmış olduğu sosyal medya hesabı ortalama 8.9 dolaylarında. Ülkemizde ise bu durum ortalama 9.7 olarak tespit edilmiş. Bu demek oluyor ki ülkemizde onaylı hesap sahibi olmak daha gerekli bir hal almıştır. Ayırt edilemeyecek kadar benzer hesaplarla gerçeği yansıtmayan bilgiler paylaşılması, şahısların ve markaların itibarını önemli derecede zedeler. Sosyal medya platformları bu tür durumlara engel olabilmek için ilk olarak Avustralya'da başlattıkları Mavi Tik ibareli onaylı hesap başvuru uygulamasını 2018 yılında tüm dünyaya duyurdular.

Mavi Tik Ne Anlama Geliyor? Ne işe yarar?

  Herkesin istediği isim ve markayla hesap açabildiği sosyal medyada hesabın gerçek, doğru kişi veya marka tarafından kullanıldığının onaylanması anlamına gelir. Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlar sizin adınıza gereken belgeleri talep ve kontrol eder. İnceleme sonucunda onaylı hesap haline getirerek mavi tik sahibi yapar. Mavi tik, profilin güvenilirliğini artırır. Onaylı hesaplar yüksek saygınlık sahibidir. Mavi tik sayesinde doğru kişilere zaman kaybetmeden ulaşırsınız. Hesap sahipleri takipçilerine kendini kanıtlamak için gayret sarf etmez. Kısacası mavi tik güvenlik, prestij, zaman tasarrufu demektir.


Mavi Tik Kimlere Verilir? Dikkat Edilen Hususlar Nelerdir?


  Markalara ve tanınmış yüzler (influencer) dediğimiz büyük bir takipçi kitlesine sahip, saygın kişilere verilebilir. Aktif bir hesap değilse, paylaşımlar düzensiz ve uzun aralıklıysa olumsuz puan ceptedir. Bilinen markaların referanslarıyla hareket etmek, profilleriyle etkileşim halinde olmak mavi tik için kıymetlidir. Diğer sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmak, web sitelerinde bahsedilen bir profilsahibi olmak, mavi tik başvurusunda sizi bir adım önde kılar. Özellikle haber siteleri sizden bahsetmiş ise başvuru adres belirtilerek yapılmalıdır. Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarınız birbiriyle uyumlu, takipçi sayıları yüksek haldeyse mavi tik verilirken olumlu kanaat kullanılır. Tanınmış kişiler tarafından paylaşılmak, beğenilmek mavi tik alırken referans olarak kabul edilir.


Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?


Instagram Onaylı Hesap için Mavi Tik Başvurusu

1. Instagram’da doğrulanmış rozet olarak geçen mavi tik başvurusu yapmak için hesaba giriş yapmalısınız.İnstagram'da Mavi Tik Alınması Ayarlar
2.Sağ üst köşede yer alan 3 paralel çizgiye dokunarak ‘’Ayarlar’’ seçeneğine giriş yapın.
3.Ayarlar sekmesinde önümüze gelen seçeneklerden ‘’Hesap’’ seçeneğine dokunun.
4.‘’Doğrulama Talebi’’ girdiğinizde  ‘’Instagram Doğrulaması İçin Başvur’’ ibaresiyle karşılaşacaksınız.

  • Kullanıcı Adı
  • Adı Soyadı
  • Bilinen Ad
  • Kategori
  • Kimlik Görseli

  Doldurulması gereken satırlardır. Kişisel olarak başvuranlar ehliyet, kimlik kartı, pasaport gibi devlet kurumu tarafından kendisine verilen belgeleri kullanacaktır. Kurumsal olarak başvuranlar ise vergi levhası, fatura, şirket sözleşmesi gibi kurumsal evrakları paylaşacaktır. Gönderilen belgelerde doğum veya kuruluş tarihi, isim soy isim ve fotoğraf kısımlarının net görünür olması önemlidir. Kimlik ve vergi numaranızı iletmek zorunda değilsiniz. Ayrıca Instagram yapılan tüm mavi tik başvurularının olumlu sonuçlanmayacağını belirten bir dipnotu başvuru sayfasında paylaşmış görünüyor.

İnstagram mavi tik başvuru detayı, ayarı
Facebook Onaylı Hesap için Mavi Tik Başvurusunun şuanda mümkün olmadığını yardım sayfasında açıklamalarıyla paylaşmıştır.


Twitter’da Onaylı Hesap için Mavi Tik Başvurusu


Twiter’da mavi tik sahibi olmak için bazı şartlar ve değerlendirme kriterleri mevcuttur. Bazı kriterler zorunlu olmasa da dikkate alınır.Twitter,yardım sayfasında şu aşamada mavi tik başvurusu almadığını belirtmiştir. Geleceği dikkate alarak Twitter’da mavi tik konusunu biraz daha açalım.
Twitter mavi tik başvurusunda dikkate alınan kriterler:
•    Görünür bir hesap sahibi olmak, tweetlerinizin herkese açık olması demektir.
•    Doğrulanmış e-posta adresi ve telefon numarası.
•    Biyografi bölümünün etkileyici ve eksiksiz olarak doldurulması.
•    Gerçeği yansıtan, yüksek kalitede bir profil resmi.
•    Websitesi sahibi olmak.
•    Doğum tarihinin doğru bir şekilde girilmiş olması
Mavi Tik başvurusunda sizi avantajlı hale getirecek öneriler ise:
•    Twitter’da gerçek adınızı kullanın, şirket hesaplarında adınız işletmenizi temsil eden gerçek kurumsal isminiz olsun.
•    Profil resminiz yüksek kalite, kurumsal bir imaja sahip olsun.
•    İşletmenizin web sitesine ait uzantıda e-posta adresi kullanın.
•    Web sitenizde profilinizi takip edilmesi için paylaşın. Twitter hesabınıza da web sitesini ekleyin.
•    Twitter hesabınızı Facebook, Linkedin, Instagram gibi hesaplarla birbirine bağlayın. Profil adreslerinden alıntılar yapın.
Sosyal Medya’da doğrulanmış hesap, mavi tik uygulamasının instagram, Facebook ve Twitter gibi çeşitli platformlarda anlık durumunu sizinle paylaşmış olduk. Başvurularda tüm sosyal medyada geçerli, ortak kriterleri göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Sosyal medyadaki itibarımız gerçek hayatımızdaki itibarımız kadar önemli bir hale gelmişken neden mavi tik sahibi olmayasınız ki?